Kapcie – moje pierwsze uszyte :-)

Uszyte z ikeowskiego kocyka, tego samego, z którego powstała podusia z kaczką i pledzik
Są już zmechacone, bo fotografowane już po praniu.

A wszystko zaczęło się tak:
Jeszcze w zeszłym roku pokazały się w Biedronce takie oto kapcie. Od dawna chciałam sobie takie uszyć, więc jak je tylko zobaczyłam, od razu wiedziałam, że je kupię. Koszt 8 zł, więc strasznie nie ryzykowałam. Żałowałam, że nie było mojego rozmiaru – 41.
W zasadzie zaraz po zakupach zabrałam się za destrukcję. Zamierzoną oczywiście. Kapcie za tą cenę nie mogły być wyrobem wartościowym, więc od razu przeznaczyłam je na wzór 🙂
Łatwo nie było, bo ścieg drobny a materiał frotowaty i elastyczny, ale jakoś poszło. Każdy etap dokładnie obfociłam, co by jakoś się w tym potem połapać.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy z wnętrza wyciągnęłam warstwę odpowiedzialną za miękkość podeszwy. Okazała się zwykłym spienionym PCV używanym jako zabezpieczenie podczas przesyłek np. sprzętu RTV. Pomyślałam wtedy: Zobacz jakie to proste, a Ty łamałaś sobie głowę jak tu wykonać sprężystą podeszwę!

Dokładnie taką miękką piankę miałam w na stanie, bo stale przesyłam coś klientom, więc muszę takie rzeczy posiadać.

Jak widać podeszwa okazała się składać z trzech warstw.

Górna część składała się z dwóch warstw.

Na wysokości pięty znalazłam kawałeczek gumy.

I w tym stanie różowe baleriny przeleżały aż do kwietnia bodajże 🙂 Cóż czas tak szybko leci …
Jeszcze w starym roku kupiłam w SH grube skórzane spodnie motocyklowe. Uznałam, że to będzie najlepsza i niezastąpiona rzecz na podeszwy.
Dziś wiem, że się myliłam i cieszę się z tego bardzo, bardzo!
Otóż wraz z nastaniem nowego roku postanowiłam zdecydowanie zrealizować swoje dawne już marzenie, mianowicie zostać wegetarianką 🙂 W rezultacie zostałam weganką, czyli nie spożywam mięsa, ryb ani niczego, co pochodzi od zwierząt, w tym jajek i nabiału).
Początkowo skupiłam się na podstawach, czyli diecie.
Inne aspekty weganizmu zaczęły docierać do mnie później i nadal wciąż się uczę.
Kiedy w końcu zasiadłam do szycia moich kapci, uświadomiłam sobie, że na podeszwy mam własnie skórę. Czyli produkt jakby nie patrzeć kompletnie sprzeczny z moją nową ideologią (bowiem weganie nie tylko nie jedzą ale także nie używają produktów, do których wykorzystuje się zwierzęta). I od razu chęci mnie opadły i bo nie wiedziałam co począć. Na szczęście, to był tylko pierwszy moment. Tak czy owak, ponieważ staram się nie marnotrawić niczego, postanowiłam, że nawet jeśli w tej chwili wyrzucę tę skórę i użyję czegoś innego, nic to już nie pomoże bykowi, z którego ją zdjęto niestety. Wręcz tym bardziej, jego ofiara poszłaby na marne. Wobec tego postanowiłam ją użyć. 
Oczywiście nigdy później już nie kupiłam skóry naturalnej i dzięki temu poznałam zalety skór sztucznych, ale o tym napiszę kiedy pokażę kolejną uszytą parę kapci 🙂
Rozpoczęłam od wykroju nie powiększyłam go do rozmiaru 41, bo nie miałam pojęcia jak 🙂 Postanowiłam zostawić górę bez zmian i zobaczyć co z tego wyjdzie.
Drugim raczej nie wegańskim składnikiem był filc, którym postanowiłam zastąpić tą cieniutką piankę w podeszwie. Kupiłam w tym celu (wtedy w ogóle nie zastanawiałam się z czego się robi filc) parę wkładek do obuwia. Można je kupić w każdym wnet sklepie z butami.
Warstwę ostatnią, tą co dotyka podłogi, czyli w tym przypadku skórę, wycięłam wg tej filcowej wkładki, ale z półcentymetrowym zapasem na szwy.
I w ten sposób powiększyłam podeszwę do rozmiaru 41, a wierzch pozostał w rozmiarze 40 🙂
Efekt widać na gotowym wyrobie w postaci podniesionych nosków, co wbrew pozorom w ogóle nie przeszkadza w chodzeniu.

Przyznaję, że przy szyciu nie zaglądałam do zdjęć różowego kapcia i pogubiłam się w konstrukcji wierzchu. Między warstwami podeszwy umieściłam tylko piankę (chciałam sprawdzić, czy rzeczywiście zda egzamin, co by mi bardzo odpowiadało). Filcową wkładkę włożyłam luzem do kapcia.
Skończyło się to tak, że na samej górze miałam nie zeszyty brzeg i w dodatku zewnętrzny materiał zrobił się mniejszy 🙂

Wówczas wpadłam na pomysł obszycia tego brzegu elastyczną koronką. Pomysł okazał się strzałem w 10 🙂 Kokardka satynowa ostatecznie przemieniła kapciuchy w eleganckie baleriny!

Powiem Wam, że kapcie okazały się cuuuuuudowne! Początkowo chodziłam w nich bez filcu, korzystając tylko z pianki. Oczywiście już po pierwszym dniu w ogóle przestałam ją czuć. Zrobiło się twardo, jakby jej w ogóle nie było. Wtedy włożyłam do kapci filcowe wkładki. Ten pomysł okazał się genialny, bo po pierwsze filc także się spłaszcza z czasem, więc warto by wkładka była wymienna, po drugie do prania można ją wyjąć na przykład.
Kapcie służą mi do dziś. Mam je na nogach pisząc tego posta. Były prane wiele razy, bo mieszkam poza miastem i na dodatek mam w domu ciągły remont, więc brudzą się szybko.
Dlatego następne uszyłam z ekologicznej skóry i w trochę inny sposób, ale o tym opowiem niebawem 🙂

Hits: 24

0 Comments

 1. akruka
  Październik 26, 2016

  Jak ja zazdroszczę takich zdolności. Kapcie, tudzież papcie i ciapcie rewelacyjne. I w życiu bym nie pomyślała, że wykonane w domu.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. http://bzuziolandia.blogspot.com/
  Październik 26, 2016

  Takie kapciuszki uwielbiam! Będę musiała takie uszyć sobie i córce, więc jeszcze wrócę do tego posta, żeby podeprzeć się Twoją praktyką :)))

  Odpowiedz
 3. Euphoria
  Październik 26, 2016

  Daga śmiało uszyj. Nie jest tak tragicznie ha ha

  Odpowiedz
 4. Euphoria
  Październik 26, 2016

  Chętnie je zobaczę. W twoim wydaniu to pewnie będą "le kapciee", taka Francja elegancja 🙂

  Odpowiedz
 5. Euphoria
  Październik 26, 2016

  Iwonko, mam ten wykrój, postaram się go Tobie wysłać, tylko uzbrój się w cierpliwość, bo przy moim braku czasu to może potrwać 🙂

  Odpowiedz
 6. Euphoria
  Październik 26, 2016

  Widać trza Ci uszyć jakieś pancerne kapciory 🙂

  Odpowiedz
 7. Daga Cholewa-Lewandowska
  Październik 26, 2016

  Fantastyczne!!!! Tez sie do takich zabieram ale jak widac na razie to jest jak przyslowiowy "pies a jeza " 🙂

  Odpowiedz
 8. KasiaB
  Październik 26, 2016

  Super kapciory! kiedyś, lata temu szyłam sobie takie. Czas uszyć nowe :)pozdrawiam

  Odpowiedz
 9. Cath
  Październik 26, 2016

  Ale czad! Świetne są! Nie miej wyrzutów, że użyłaś skóry, którą już masz, wszak jak piszesz – bykowi to życia nie wróci. Niestety. Skóra to dobry materiał na podeszwę – trwały. No ekstra wyszły 🙂

  Odpowiedz
 10. Agi
  Październik 26, 2016

  o rzesz zdolniacho! ale czad ! Też chcę takie:DD ale jak Ty to robisz że Ci sie podeszwa nie przeciera??? Jak kupiłąm sobie w auchan baleriny z gumową podeszwą do chpdzenia na codzień to mi się po miesiącu zdarły :/ a kapcie to po 2 tygodniach zdzieram://

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Scroll to top